среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem ma��o wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, łatwej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenie PCVCzarnego na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa skał na balustrady plastikowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtenczas różne pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno także ciąć na sześciany o regularnych konturach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia Winylowe używa się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenie z plastykuKudowy-Zdrój na plot i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru a także własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenie z plastykuIławy na plot i furtę ogrodzeniowa konstruuje się z skał różnego zarysu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z odłamków o nierównych kształtach, należy je właściwie dobierać tzn. tak, ażeby kształt każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur prędko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają także mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий