понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej częstokroć służą także za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenia PCV stawia się w nasłonecznionych miejscach, w których błyskawicznie wzrastają oraz mocno gęstnieją. Sporo szyku maja również takie rosnące ploty, które prowadza przez osłonięte zaułki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek względnie kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer wzdłuż takiego płotu uspokaja a także odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które przeważają w skwerze, a także nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same rosną, częstokroć również ekspansywnie kwitną, jednakże chcą także wiele przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie PCV zdołają być nadzwyczaj wysmukłe, lecz powinno się je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie wyznacza się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje susze,
•błyskawicznie kiełkuje,
•regularnie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek tworzy nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia PVC stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий